Tarihi yanıltan keşif: Göbeklitepe

Tarihi kalıntıları salt doğru kabul ederek dini hükümler çıkarmak, hele hele Kur’an daki kıssaları yargılamak akıl işi değildir… Yarın başka bir kazı yapılır, bambaşka bir bulgu çıkar… Bu sefer, “Mısır da yahudi uygarlığı yoktu” diyenler şaşırır… Göbeklitepe de olduğu gibi…

Yazının başlığı ve bundan sonrası en alttaki linke ait…

Tarih kitaplarında bugüne değin bir klişe olarak yer alan “tarihin Sümerlerle başlamış olduğu” hipotezi, Urfa’ya 20 kilometre uzaktaki Göbeklitepe Höyüğü’nde elde edilen bulgularla çürütülüyor.

Uygarlığın Sümer’de  başlamış olduğu iddiası ilk kez 1956’da Sümerolog Samuel Noah  Kramer tarafından ortaya atılmıştı. Göbeklitepe’nin keşfi bütün  kültürlerin kökeninin Sümerlerle  başlamış olduğunu savunagelen  Muazzez İlmiye Çığ ve onun gibi düşünenleri doğrulamıyor.

1995’te Alman Arkeoloji Enstitüsü  ve Şanlıurfa Müze Müdürlüğü’nün iş birliği ile kazı çalışmalarına  başlanan Göbeklitepe’deki kazılar Alman arkeolog Klaus Schmidt başkanlığında  sürüyor.

M.Ö 12 000’e tarihlenen  buluntuların saptandığı höyüğün bir yerleşim yeri olmadığı,  dönemin insanlarının dinsel ritüellerini gerçekleştirdiği bir  ‘tapınak’ alanı olduğu anlaşıldı. Bitki kalıntısı ve mezarlık  alanının olmayışı da bu görüşü destekliyor. Schmidt, Göbeklitepe’yi  döneme ait gelişkin tapınak teknolojisinin tek örneği’ olarak yorumluyor.

Kazılarda ortaya çıkarılan  steller (yüksekliği genişliğinden büyük, yekpare dikili taştan  oluşan yapıt) üzerinde, çoğunluğu yaban domuzu olan hayvan betimlemeleri  yer alıyor. Bunun yanı sıra üzerinde leopar postu giymiş ve arkasında  kuyruğu olan stellere de rastlandı. Schmitd, bu stellerin insan modelini  temsil ettiğini savunuyor.

Göbeklitepe’nin ortaya çıkarılması,  yerleşik yaşama geçişin tarım ve hayvancılık ile başlamadığını,  avcı-toplayıcı grupların dinsel törenlerini gerçekleştirmek için  bir araya gelerek yerleşik yaşama geçişi hızlandırdığına ilişkin  bulgular sunuyor. Yerleşik yaşama geçişi hızlandıran tapınma  alanları uygarlık tarihini çok daha eski bir döneme, M.Ö 12 000’lere  çekiyor.

Uygarlık tarihini Sümer’de  başlatmakta ısrar, Sümerlerden yaklaşık 9 bin yıl daha eski olduğu  saptanan Göbeklitepe insanlarını tarih öncesine itmekle eş anlamlı

http://bianet.org/bianet/kultur/120321-tarihi-yaniltan-kesif-gobeklitepe

Bu yazı ATEİSTLERİN İDDİALARINA CEVAPLAR..., Beğendiklerim kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.