Neden EVLENMEK için beni seçtin?

Genç kız, erkek arkadaşına sordu. Benimle neden evlenmek istiyorsun.  Hiç düşünmeden cevap verdi Delikanlı : “İçindeki Allah sevgisinden dolayı”

Cevap kızın beklediği bir cevap değildi. Bıkkın bir “yaa”  dedikten sonra devam etti. “Gözlerinden, saçlarından, güzelliğinden demeni isterdim. “

Delikanlı: Seni geçici olan özelliklerin için sevmemi isterdin yani, oysa ben kalıcılığı ve devamlılığı severim.”

Bu cevap kızı iyice çileden çıkardı. Aralarındaki diyalog, hiç de dizilerde ya da filmlerde izlediği gibi romantik bir şekilde ilerlemiyordu. Kızgın bir ses tonuyla : “Dalga mı geçiyorsun, beni güzel bulmuyorsun yani” dedi.

Delikanlı: “Bak karşıda iki kedi var hangisi güzel sence ” dedi.

Kız:   “Üff çıldırtma beni, konuyu da değiştirme”. dedi

Delikanlı: “Lütfen, cevap ver.”

Kız:  “Bilirsin ben kedileri severim, ikisi de güzel.”

Delikanlı: “ Ama ben birini seçmeni istiyorum, farz et ki evine götüreceksin, hangisini tercih edersin?”

Kız yerinden kalktı ve kedilere doğru yaklaştı. Bir tanesine eline uzattı ama kedi hızlı bir pati darbesiyle onu tersledi. Neredeyse eli çizilecekti. Sonra diğer kediye döndü. Bu sefer daha ürkek bir şekilde elini kediye uzattı. Kedi, önce uzanan ele miyavlayarak kafasını uzattı. Sonra da vücudunu kızın ayakkabısının üzerine yasladı. Belli ki sevilmek istiyordu.

Kız : “Bu… İşte ben bunu seçerdim. Çokkk tatlı.”

Delikanlı: “Onun yakınlığı, senin onu seçmene sebep oldu.”

Kız : “Ne yani, sırf ben -sana- iyi davrandığım için mi beni seçtiğini anlatmaya çalışıyorsun. Ahh şimdi çıldırıcağım. Niye diğer erkekler gibi iltifat etmeyi denemiyorsun.”

Delikanlı  gülümsedi: “Hayır tabiiki. Bana iyi davrandığın için değil, yaratılmışlara iyi davrandığın için seviyorum seni.”

Kız şaşırdı.

Delikanlı: Biliyorum, bu kediyi ailen kızmayacak olsa alıp eve götürecek kadar yufka bir yüreğin var. Bunun için seviyorum seni. Yolun kenarında duran ve karşıdan karşıya geçmeye çalışan kör bir teyzeyi fark ettiğinde “aman bana ne” demeyip koluna girip karşıya geçirdiğin için seviyorum seni. Gençlere, ücretsiz zaman ayırdığın ve onlara ders anlattığın için seviyorum seni.  Fakir bir aileyi duyduğunda, boğazına lokmalar tıkandığı için seviyorum seni. Üzüldüğünde, mutlu olduğun anda, sıkıldığında duayla Allah’a sığındığın için seviyorum seni.  Allah’ı sevdiğin için seviyorum seni. Bir ömür yanımda olmanı istiyorum.   Bir ömür – güzel kalabilmek-  için uzun bir süre. Yaşlanmaya başladığımızda güzelliğimiz, yakışıklılığımız bizi terk edecek.

Sen benim için, hanımeli çiçeğindeki ballı öz gibisin.

Kızın gözleri dolmuştu. kucağında sevgiden mayışmış kediyi  baktı.

“O da bizimle yaşayabilir mi ?”

Bu yazı Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Neden EVLENMEK için beni seçtin? için 6 cevap

 1. derya der ki:

  merveciğim canım arkadaşım, öncelikle bu güzel siten hayırlı olsun.sen bi tanesin.bakmak değil görmesini bilmeli insan…

 2. Şehriban der ki:

  Siteni çok beğendim. Çünkü yazdıklarını okurken senden uzak kalmadığımı hissediyorum. Hala sohbetlerimiz devam ediyor gibi geliyor yazdıkların sayesinde. Esprili ama derin sohbetlerimizi özlüyordum.Bir nebze olsun özlemim bu site sayesinde dindi. Kalemine sağlık.Allah fikir üretmeni daim eylesin…

 3. Merve der ki:

  Canım dostlarım…sizlerle sohbeti bende çok özlüyorum…inanın burnumda tutuyorsunuz…siz olmadan, mağdurum ben mağdurum 🙁

 4. Cagri der ki:

  Mervecim siteni takip edicem ama hangi yazin olduunda actim sasarsin.buradan bir atli gecti yarama basti gecti dersem ne dersin.hicbirseyin tesaduf olmadigi bu guzel dunyada karsima cikma,hayAtima girme sansindan sonra gene bir sans daha! Yuregine saglik. Valla harika ne diyeyim

 5. Merve der ki:

  minübüsten indiğimizde nasıl gülmüştük halimize 🙂 sen de benim şansımsın…site, ıspanağım gibi olmamış değil mi 🙂 beğendiğine sevindim kardeşim benim…

 6. Cagri der ki:

  Valla keske yazidaki yetenegini de yemekte gosterseydin.bir sene ac gezdik:) neyse ki yazilar ve sohbetler sahane.ruhumuz doydu sayende:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.