Merak edilenler…

Ramazan yaklaşıyor ya… Din alimlerimiz, halktan gelen soruları cevaplamaya başlarlar yakında… Ve göreceksiniz bu sene de sorular hiç değişmeyecek… Millet olarak her sene hafıza kaybı yaşıyor ve bildiklerimizi sıfırlıyoruz sanırım… Bakın ben, ekranlar da sorulacak soruları şimdiden yazıyorum…

1. Sakız çiğnesem orucum bozulur mu? ( Ramazandaki bu sakız merakı nedir anlamıyorum… sanki 7/24 ağzında sakız olan bir toplumuz)

2. Malum mevsim yaz… en saçma soru… Denize girsem orucum bozulur mu? ( Bu sorunun kış versiyonu… Yağmurda ağzım açık yürüsem, ağzıma kar tanesi kaçsa orucum bozulur mu? Bu soruyu soran kişiler daha “oruç” nedir onun manasını bile bilmiyor, yazık…  )

3. Teravih namazı var mı yok mu? ( Millet olarak çözemedik… bir yüz sene daha çözemeyiz gibi geliyor bana… camiler dile gelse cevabını verecekler aslında : “Bir senedir nerelerdesin… yatsı namazı,  “teravih” namazından daha az kıymetli mi sanıyorsun… Oysa bütün teravih namazların toplansa, vaktinde kıldığın bir namazın sevabı kadar değerli değildir…” Olsun… biz kendimizi “hiç olmazsa sene de bir de olsa adam camiye geliyor” ile kandırmaya ve gerçeklerin üstünü örtmeye devam edelim…

4. Ruj sürmek orucu bozar mı? ( ben bu soruyu cevaplayan kişi olsam bunu soran kişiye şunu sorarım… Dilini, burnunun ucuna değdirebiliyor musun? Eğer hemen bunu deniyorsa, ilk önce bir akıl sağlığı uzmanına görünmesini tavsiye ederim… Çünkü sorunu, ruj sürme meselesinden daha ciddi olabilir.

Sorumu “ne alaka” diye  cevapladı diyelim… O daha da vahim… Daha kendi dininde, sadece ramazan da değil, “bu ayın dışında da bayanlar ruj sürebilir mi?” bunun cevabını bilmiyorsa vay o akıllının haline…)

5. Adetli kadın oruç tutabilir mi? İşte bu önemli bir konu…  Onun için bu konuda iki farklı görüş paylaşacağım sizinle… takdir sizin… Ancak  “adetliyken oruç tutulabilir”seçimini  yapan kişiye, hakaret derecesinde tavır sergileyenlere de mustafa islamoğlunun verdiği cevap ŞAHANE…

“Bu ilmî bir meseledir. Cahiller susarsa ihtilaf biter. Biz delillerimizi yukarıda serdettik. Bu görüşün İslam tarihinde uyulan görüşün dışında, meselenin Kur’anî delillerle yeniden istidlal yoluyla ulaşılan bir sonuçtur.

 

Bu sonucun doğru olduğuna tüm gönlümüzle inanıyoruz. Fakat buna rağmen biz bu konuda isabet etmemiş de olabiliriz. Ama bu konuda niyetimiz sahih, usûlümüz sahih, üslûbumuz mutedildir. Bize yönelik itirazlar bellidir. Eklenecek bir şey yoktur. Esasen bu iki ayrı tarzdır. Bizler İslam’ın ashab-ı re’y damarına müntesibiz. Ashab-ı nakil olan damarı da vardır bu dinin ve bu damar hayli zengin, kalın ve baskındır. Biz bu iki damarla birlikte olmayı şeref biliriz. Fakat cahillerin ve kendini bilmezlerin (soru sahibini tenzih ederim) dilinden bizarız.

 

Sonuç: Âlimlerin farklı görüşlerine yaklaşımda edep ve terbiye şudur:

Hangisinin delilleri güçlüyse onun görüşüne uyarsınız. Görüşüne uymadığınızı suçlamak, tahkir, iftira, tekfir etmek gibi bir haddini bilmezliğe ise sapmazsınız. İslam fıkıh tarihi birbirine zıt görüşlerin bir arada çiçek açtığı bir fikir bahçesidir. Bu bahçenin çiçeklerinden birini koklayanın diğerini ezmeye hakkı yoktur. Bu bahçeye girenlerin ayaklarını bastığı yere dikkat etmesi gerekir. Bu bahçede yeşermişse, delili, usûlü, adabı erkânı dairesinde varılmışsa, o görüşler bahçenin çiçeğidir ve hepsi bir arada açar. O bizim zenginliğimizdir. Bizi ikna edene uyar, etmeyene uymayız.

Hepsi bu.

Vesselam.”

Adetli kadın oruç tutabilir diyenler:

http://www.mustafaislamoglu.com/472_Adetlinin-Orucu.html

http://www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/adetli-kadinin-orucu-ve-namazi.html

Adetli kadın oruç tuta-maz- diyenler: (Diyanetin bildirdiği görüş de bu şekilde…)

http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/yweboku.asp?sayfa=43&yid=33

http://farukbeser.com/yazi/adetli-kadinin-namazi-ve-orucu-meselesi-175.htm

 

 

 

Bu yazı Dini Meseleler, Yazılarım kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Merak edilenler… için bir cevap

  1. Fatma der ki:

    Ellerine, kalemine sağlık arkadaşım. Bu konuyu seninle açmış ama detayına inip senden istifade edememiştim. İyi ki kaleme almışsın, Allah razı olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.